Květen 2015

Dublin - Galway - Cork trip, část II.

4. května 2015 v 18:35 | Paja |  Irsko / Ireland
Mám tu pokračování dovolené s mamkou, kde tentokrát budu psát o mém městě, kde žiju už 10 měsíců.

Z Galway jsme přijely pozdě v noci, takže jsme přenesly kufry ke mě do pokoje, napily se a šlo se spát. Druhý den jsme neměly nařizený budík, abychom si odpočinuly. V plánu jsme neměly nic extra, pouze večeři u mé kamarádky v centru, takže času dost. Na večeři jsme měly dorazi kolem 5, takže kolem 4 jsme vyrazily procházkou do města. Poprvé jsem měla aktivně sloužit jako překladatelka a myslím, že se zadařilo, i když je to těžké. Pak to dopatá tak, že do české věty házím anglická slovíčka a naopak .. Tlumočníni nemají lehkou práci, jazyk si dělá co chce. :) K večeři jsme měly španělskou kuchyni a jako desert crumble. Všem nám to moc chutnalo a večer jsme si užily.

Další den byla na planu procházka městem, naplánovala jsem to tak, abychom toho prošly co nejvíc, takže jsme šly přes věznici, park, katedrály, UCC college (populární univerziva v Irsku a vypadá jako hrad), English market a další. Procházka byla celodenní a na záver jsme šly na Patrick's hill, kde se můžete podívat na celé město jako na dlani. Výšlap je tam pěkný, že si jeden myslí, že vypustí duši, ale dle mě ten pohled stojí za to. Strávily jsme zde oddechové chvíle, než jsme se vypravily na autobus a zpátky domů. Přecejen jsme se nezastavily.


UCC college


Patrick's hill

Další den na nás dolehla únava, tak jsme se domluvily, že se podíváme po obhodech. Jely jsme do centra a do Wilton, kde je obchodní centrum. Mamka byla unešená a nakupovala věci a suvenýry. Den byl dlouhý a nesměly jsme opomenout kavárnu, kde dělají výbornou horkou čokoládu.. Mňamka ♥

Večer, když už jsme byly v centru, tak mě napadlo, že ještě můžeme stihnout zajít na Blackrock Castle, který je trochu bokem, ale je tam nádherná cesta podel moře. Toto místo jsem poprvé navštívila v létě s rodinkou, kde děti vzali kola a my se procházeli.. Počasí nám moc nepřálo, ale fotky jsme ukořistily. Určitě nejlepší místo pro běžce a kolaře, protož cesta je dlouhá kolem 10 kilometrů.


Blackrock Castle


Další den bylo nádherné počasí, takže se nedalo sedět doma. S mamkou jsme yly unavené a vše nás bolelo, ale prosedět den doma, to by byla škoda. Na plánu bylo zajet do Blarney kde je hrad a nádherná zahrada, kde se dá procházet a najít zajímavá místa. Také zde je kámen, kde je legenda, že když ho políbíte, začnete plynule mluvit anglicky.

Cesta busem byla kolem 45 minut, kde jsme jen došly zaplatit vsup a hurá se projít. Bylo nádherně slunečno a teplo, takže procházení k jezeru a dalším místům bylo užasný. Mohly jsme se zastavit a udělat piknik. Už jednou jsem tady byla, takže orientace byla mnohem snadnější a mohla jsem najít i jiná místa,kde jsem posledně nebyla.

Cestou jsme šly i kolem ohrady s koňma, kde byl i vidět zámek, jezero, potom vodopády a i hezký byl vodopád přes "kámen". Vypadalo to zde pohádově. Další příjemný faktorem bylo počasí a jaro, kde celá zámecká zahrada začínala kvést a oživovat vše barvama.

K políbení kamene jsme naštěstí neměly dlouhou frontu a k vrcholu jsme postupovaly rychle. Některé pasáže jsou opravdu úzké a není příjemné v tom čekat frontu. Téměř rychlostí blesku jsme byly nahoře a mohly se kochat výhledem a fotit. Políbení kamene není slast, musí se odložit vše, co by mohlo spadnout, nejlepe i kabát a za asistence člověka, který tu sedí a pomáha by to bylo riskantní. Obě jsme kámen políbily (já po druhé) a hurá směr dolů. Dofotit se i s výhledem a doprojít zbytek zahrady a jít zpátky směr autobus.


Večer jsme odpadly a byly rády, že nic nemusíme dělat a jen vegetit.

Další dny už jsem měla pracovní s rodinkou a nebyla možnost moc cestovat, takže byl zasloužený odpočinek a vzpomínání na týden, kdy jsme každý den někm jely.


Poslední noc jsme šly posedet ven. Rodinka mi doporučila, kde je přijemné posezení a tím, že se ochladilo po týdnu jsme se musely náležitě vybavit. Místo bylo příjemné a byla vidět špička nedaleké katedrály. Daly jsme si drink, pokecaly a pak se šlo na autobus, kde nás cestou přepadl déšť, takže jsme neměly šanci zůstat suché, ale co se dalo dělat. V Irsku nikdy nevíš, jaké počasí bude za 5 minut. Musím říci, že jsme si těch 14 dní užily. :)Dublin - Galway - Cork trip, část I.

1. května 2015 v 14:10 | Paja |  Irsko / Ireland
Po delší odmlce jsem konečně našla čas sepsat článek z mé dovolené, kdy za mnou přijela mamka.

Můj start pobíhal nástupem autobusu směr Dublin letiště, kde jsem měla vyzvednout mamku. Cesta trvá 3,5 hodin, takže žádná rychlovka a pěkně se projt napříč Irskem. K mé smůle měl autobus zpoždění a mamky let zase přiletěl dřív, takže e stalo, že na mě mamka čekala. Naštěstí jsme se rychle našly, přivítaly, udělaly pár fotek a hurá směr cenrum, odložit kufry do hostelu a omrknout noční Dublin.


Cestou do hostelu jsme nevděly, kde přesně se nachází a ochotná paní nám sama nabídla pomoc. Mamka byla překvapena, protože takovéto chování se u nás jen tak nevidí a tady je to na denním pořádku. Po chvíli byl hostel nalezen, menší sváča a hnedka ven. Tím, že bylo pozdě večer, prošláply jsme jn nejližší okolí jako byla katedrála a známý empl br, kde jme si sedly na pivko a poslouchaly živou hudbu. Poznaly jsme tam fajn lidi, se kterýma jsme se daly do řeči ani nevadilo, že mamka neumí anglicky, řeči těla pochopila hodně.


Druhý den ráno jsme měly problém s budíkem, v noci byla změna času a technika trochu bláznila, ale i přes krušný start jsme se vydaly do centra, kde jsme prošly to nejpodstatnější jako je Dublin castle, Trinity college i s knihovnou, kde se natáčel Harry Potter, city hall a katedrály. Stihly jsme to nejpodstatnější i s menší přestávkou na oběd a ještě jedné návštěvy v Temple Bar, kde ve dne to byla určitě jina atmosféra než v noci.

Mamce se Dublin libil a jako správná turistka měla fotku na každém rohu, proč by ne, nikdy nevíte, kdy se na stejné místo znovu podíváte. :)


Odpoledne jsme se přemístily na zastávku autobusu City link, která nás měla za 2,5 hodiny dopravit do Galway. Po procházce Dublinem bylo jasné, že jsme unavené a usnuly jsme.

Do Galway jsme přijely po 7 večer, kde hostel byl opravdu kousíček od zastávky - cca 5 minut chůze. Co se týká hostelu, byl naprosto lufusní a příjemné prostředí. Kuchynka, společenská místnost a tak celkově i personál. Ochota všude kam se podíváš a i obyvatele hostelu. Byla jsem za to ráda, protože ubytování v Dublinu se nedá srovnávat, tady si váží klientů a starají se o ně.

Veci jsme si daly do pokoje, navečeřely a šly se projít večerním městem. Měly jsme tu být 2 dny, ale druhý den byl v plánu výlet na Cliff of Moher, o tuto nádheru jsem nemohla mamku připravit, dle mého názoru je to to nejlepší co může Irsko nabídnout. Večerní procházka byla příjemná a ani nebyla zima a co hlavně nepršelo !

Další den ráno jsme si daly opět budíček na snídani a procházku městem. Už při pohledu z okna mi bylo do pláče, venku byla vychřice a silný dešť. V praxi to pro nás znamenalo doufat v lepší počasí, ale jak znám Irsko, nikdy nevíš .. Po jídle počasí přetrvávalo, ale i tak jsme šly ven. Na recepci jsme dostali mapku a já i měla svoji a šlo se. Město je malé a bylo rychlé to všechno projít, jen počasí nám moc nepomáhalo a po více jak hodině jsme byly nucené se vrátit na hostel, oschnout a doufat v lepší počasí.

V průběhu dne jsem ztratila naději ve změnu počasí a zkusily jsme se projít směr pláž, dle mapy to nebylo nejblíž, ale chtěla jsem tam jít a i mamka. Upřímně cesta nebyla snadná, vítr u moře byl mnohem silnější a chladný a děšť nám to neusnadnil, ale šlo se dál .. Došly jsme k mostu u moře a byly jsme nucené se vrátit, obě jsme měli promoklé bundy až na kost. Vzaly jsme to nákupní zonou a mrknu do nějakých suvenýru a pak šly směr hostel. Sympatická slečna nám dala kabáty do sušičky, abychom mohly zkusit poslední pokus večer.


Večer nám počasí konečně popřálo a pršelo mín i se slabším větrem, tak jsme zkusily jít do parku, kde byl výhled na moře. Musely jsme jít opatrně, protože to bylo otevřené prostranství, silný vítr a k tomu rozbouřené moře. Snámahou jsme slavily uspěch a vyfotily par fotek. Bohužel byla mlha a nebylo vidět uplně otevřené moře, ale i tak to byl zážitek s adrenalinem v jednom. Rychle fotky, pokusit se o úsměv a mazat zpátky do sucha.Na další den jsme měly zaplacenou tour se zastávkou na Cliff of Moher, těšily jsme se, ale co se počasí týkalo, doufaly jsme, že bude líp. Hnedka ráno to vypadalo slibněji, slunce i když byla zima.

Řidič autobusu byl vtipný, ale někdy by bylo lepší trochu muziky, než povídaní po celou dobu cesty. Nejlepší zastávka byly samotné Cliffy, kde byl silný vítr a byly jsme upozorněni, jak se bezpečně pohybovat. Silný vítr u moře a ještě v takové výšce, žádná balada. Měly jsme tu 1,5 hodiny, takže jsme vyrazily. Mamce se to místo moc líbilo, magické a ještě ten pohled na moře s tímto přírodním úkazem, k nezaplacení. Jen co mě mrzelo, kvůli silnému větru nebylo možné jít na místa, kde jsem byla já v létě, kdy bylo bezvětří a slunečno. V tomto byla mamka ošizena, přesto Cliffy viděla to nejznámější a nejdůležitější. Fotilo se o 106 aby se vzpomínalo.


A po Cliffech byla ještě zastávka na baby Cliff, kde to bylo nebezpečné, pršelo a moře mělo vlny až na pevninu a když jsme zde stály, v puse jsem citila slanou vodu z deště a vln dohromady. Rychla fotka a rychle zpátky do autobusu.


Po 6 hodině jsme byly zpět v Galway, vrátily jsme se do hostelu, kde jsme si odpočaly, než nám pojede autobus do Corku. Odpočinek přišel vhod, kde pak akorad byl čas zvednout kotvy a vyrazit na místo, kde bydlím a mamka tu měla strávit 10 dní se mnou. O dobrodružství v Corku napíšu další článek.